dom klucze drzwi

Ile kosztuje wynajem mieszkania?

Miejsce w hotelu czy mieszkanie- co wynająć?

Planując nawet krótki, weekendowy wypad do jakiegoś ciekawego miasta w Polsce, na pewno od razu zauważymy, że obok możliwości wynajęcia pokoju w ramach hotelu, wiele ofert dotyczy możliwości wynajmu całego mieszkania od właściciela. Faktycznie, takich ofert ciągle przybywa i stanowią one ciekawą alternatywę dla typowych pensjonatów, apartamentowców i hoteli.

Jakie zalety ma wynajem mieszkania? Dla kogo ta opcja będzie atrakcyjna?

Dużą zaletą jest na pewno metraż, gdyż zazwyczaj mieszkania mają większą powierzchnię od typowych pokoi hotelowych. W ramach mieszkania możemy też dysponować więcej niż jednym pomieszczeniem, a także możemy mieć do dyspozycji własną kuchnię lub przynajmniej aneks kuchenny. Dlatego też oferty wynajmu mieszkania w danym mieście pokażą się w pierwszej kolejności tym, którzy podróżują z dziećmi i szukają obiektów o określonym standardzie. Ze względu na to, że rodziny z dziećmi- także tymi bardzo małymi- chcą mieć dostęp do kuchni, aby przygotowywać maluchom mleko czy specjalne posiłki, jest to wyjątkowo atrakcyjna oferta właśnie dla rodzin z dziećmi. Zaletę stanowią też bardzo częste dobre lokalizacje takich obiektów i atrakcyjne ceny. Chcąc sprawdzić, ile kosztuje wynajem mieszkania można szybko przekonać się, że ceny wynajmu pokoju w wyższym standardzie w hotelu będą porównywalne do ceny wynajmu mieszkania- wiele jednak zależy od jego wielkości, lokalizacji oraz wystroju i wyposażenia. Z punktu widzenia budżetu może to być dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli poszukujemy noclegu dla dość licznej rodziny- mieszkania zazwyczaj są w stanie pomieścić więcej niż 2 osoby.

Czego możemy się obawiać?

Na pewno tego, jaki będzie właściciel mieszkania, od którego będziemy mieszkanie wynajmować. W przypadku dużych hoteli czy pensjonatów cała obsługa gości jest w pewien sposób zorganizowana według obowiązujących standardów. Cały proces rezerwacji czy pobytu w danym obiekcie może być więc bardziej formalny, bez wchodzenia w żadne dodatkowe interakcje. W przypadku prywatnych właścicieli może być różnie- oczywiście, znajdziemy w pełni profesjonalne osoby zajmujące się wynajmem długo, ale też możemy trafić na kogoś mniej słownego i bardziej inwazyjnego.

Kolejną problematyczną kwestią może być też utrzymanie czystości na terenie obiektu. W hotelach wszystko jest odpowiednio zorganizowane- dezynfekcja, pranie, sprzątanie i inne usługi. W mieszkaniach w tych kwestiach możemy czuć się mniej pewnie, gdyż często to sami właściciele zajmują się przygotowaniem obiektu pod nocleg kolejnych turystów. Wszystko może odbywać się na typowych dla hoteli zasadach, ale może też zaskoczyć nas bałagan.

Jeszcze jedną istotną kwestię stanowi wystrój. Wnętrza hotelowe najczęściej są nowoczesne i minimalistyczne, a więc urządzone tak, aby podobały się większości ludzi, nie były zbytnio szokujące czy angażujące- raczej neutralne. W przypadku mieszkań, wystrój niejednokrotnie może nas zaskoczyć i bardziej przypominać czyjś dom niż wynajmowaną przestrzeń. Dlatego zanim dokonamy rezerwacji- pooglądajmy zdjęcia z miejsca, które chcemy wynająć.