Kraków w jeden weekend

Mało które miasto w Polsce tak bardzo elektryzuje rodzimych i zagranicznych turystów. Właściwie przez cały rok stolica Małopolski jest wręcz oblężona przez niezliczone tłumy ludzi, których przyciągnęły tanie loty i jeszcze tańsze życie w Krakowie. Kraków to miasto piękne, zróżnicowane – i do tego wszystkiego z bogatą historią. Do zwiedzania jest tak wiele zakątków, że potrzeba by tygodni czy miesięcy, by odkryć absolutnie wszystko. Co jeśli mamy tylko jeden weekend czy nawet 24 godziny? Wbrew pozorom praktycznie większość ciekawych zakątków Krakowa znajduje się bardzo blisko siebie i można między nimi poruszać się bardzo sprawnie. Dlatego też warto do tego miasta przyjechać nawet, jeśli nie mamy zbyt wiele czasu.

Na pierwszy ogień zwiedzanie Krakowa melexem

Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem nie jest konieczne, choć doradzałbym to ludziom, którzy rzeczywiście lubią ciekawostki historyczne. Zwiedzanie na pewno trzeba rozpocząć od Rynku Głównego, który robi niesamowite pierwsze wrażenie. To właśnie tam możemy wybrać jakiś lokal na śniadanie. Ja osobiście polecam Cafe Magia tuż obok Kościoła Mariackiego. Jeśli rynek to i Sukiennice. Warto odwiedzić malarską galerię w ramach Muzeum Narodowego (Dama z łasiczką) czy wybrać się na spacer po podziemnej. To wszystko da się zrealizować w jeden poranek, o ile wcześniej zarezerwowaliśmy wizyty i bilety. Dla osób, które wybitnie potrzebują szybkiego środka transportu między ciekawymi miejscami, polecam melexy. Zwiedzanie Krakowa melexem to bardzo przyjemne doświadczenie. Parę osób zrzuca się po parędziesiąt złotych, bo przez pół dnia cieszyć się jedną z malowniczych tras. Może to być droga przez Stare Miasto, Wawel, Kazimierz czy Podgórze, ale możemy wybrać bardziej okrojoną trasę.

Wawel

Skoro już o Wawelu mowa, to jest to prawdopodobnie najważniejszy zabytek i muzeum, które warto odwiedzić. Polecam także zarezerwować wcześniej bilety i udać się na zwiedzanie rano. Wynajmowanie przewodnika nie jest konieczne (jest za to bardzo drogie), wystarczy na miejscu wykupić sobie audiobooka lub fizyczną książeczkę w paru językach.

Zwiedzanie Krakowa – Kazimierz i gastronomia

Polecam pierwszy dzień zrobić sobie intensywny pod względem zwiedzania. Kraków to nie tylko piękne kościoły, malownicze uliczki. To także niesamowicie bogata oferta kulinarna. Co więcej, to miasto może się poszczycić dwoma niezależnymi centrami kulturalnymi. Bardziej turystyczne i zadbane jest Stare Miasto. Natomiast Kazimierz – stara dzielnica żydowska – to zatrzęsienie klimatycznych pubów, klubów, food trucków i przede wszystkim najlepszej zabawy w mieście! Co więcej, tam zwykle kupimy trochę tańszy posiłek. Warto także przejść się na Podgórze, gdzie w zcasie wojny znajdowało się żydowskie getto. Teraz to spokojna dzielnica, pełna kawiarni, a także nowej zabudowy. Warto także przejść się na bulwarach wzdłuż Wisły, która spokojnie meandruje przez miasto, przecinając je w połowie.

Co więcej, na tym atrakcje się nie kończą. Dla wielbicieli natury mamy malownicze kopce, Las Wolski, Zakrzówek czy Łąki Nowohuckie. Zwiedzanie Krakowa melexem pierwszego dnia sprawia, że drugi dzień to prawdziwy, spokojny wypoczynek w pięknym mieście. Serdecznie polecam Kraków na weekend – to miasto ma wiele do zaoferowania za niewielkie pieniądze.